Malíř, prostorový výtvarník, vynálezce

Zdeněk Dudek absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, a to v přednormalizační době minulého režimu. V reakci na vpád vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 68 dobrovolně odevzdal svoji legitimaci Svazu Československých výtvarných umělců a rekvalifikoval se na zedníka. Tím osvobodil svoji tvorbu směrem k osobním tématům a nevázaným abstraktním formám, které by oficiální podpory jen stěží dosahovaly. Denním kontaktem se stavebními materiály rozšířil své výtvarné zaměření, začal modelovat a tvořit  v prostoru.


Dnes je známý i jako návrhář a konstruktér otáčivých lamp a vynálezce. Na princip otáčivých lamp obdržel od ÚPV přiznání Užitného vzoru a na technické řešení veslice na kolech neboli vozítka jménem Fourcycle obdržel od ÚPV tři Užitné vzory. Nejedná se o šlapohyb, ale o čtyřkolové vozítko, kdy pohon je jako na veslici s tím, že vozítko Fourcycle jede i do kopce. Svítící plastiky s mozaikou statické i otáčivé jsou součástí expozice v Galerii Prachárna.


Je členem spolku MozaikArt a restauroval spolu s dalšími členy secesní podlahovou mozaiku v domě na Jungmannově náměstí v Praze a secesní podlahovou mozaiku v budově Muzea v Novém Bydžově. Účastní se náročných restaurátorských prací spolku. Jeho malířské obrazy jsou k vidění v galerii Prachárna i v jeho ateliéru.